Organizácie

Žaškovský minimaratón - 04.07.2021

50. ročník

Poďakovanie

V mene obce Žaškov, aj v mene všetkých doterajších organizačných tímov alebo výborov za celú 50. ročnú históriu vyslovujeme poďakovanie za odvedenú prácu v spojitosti s naším maratónom. Vďaka patrí úplne všetkým, ktorí sa akoukoľvek formou podieľali za tých 50. rokov na jeho prípravách. Od predsedov SZM – socialistického zväzu mládeže, neskôr predsedov organizačného výboru, ľudí ktorí boli na hliadkach, občerstvovačkách, v cieli, v šenkoch, starostov, ktorí za 50 rokov pôsobili v Žaškove atď. Obrovské ďakujem patrí domácim žaškovským divákom, ktorí či už keď sa behalo cez Dierovú vytvorili na cieľovej rovine lievik ako na Tour de France v cieli vrchárskej etapy. A keď sa bežalo  po dedine, tak popri celej trati povzbudzovali a neraz ponúkali bežcom osvieženie formou hadicovej sprchy.  NO a v neposlednom rade ďakujeme  vám, pre koho to vlastne celé tie roky robíme - bežci. Vy všetci, ktorí sa behu venujete   závodne alebo len tak pre zábavu a zdravie a možno ste s behaním začali len teraz vďaka "korone".

Výsledky 50. ročníka Žaškovského minimaratónu

Fotogaléria

Nápad chalanov a zrod minimaratónu

Presne pred 50. rokmi sa v hlavách skupinky mladých chlapcov zrodil nápad. Ako nadšenci športu chodili po bývalom Česko-Slovensku po bežeckých súťažiach. No paradoxom bolo, že práve na ich rodnej Orave nič podobné neexistovalo. Preto sa rozhodli zorganizovať prvé bežecké preteky práve u nás v Žaškove. Nápad bežať priamo cez Dierovú bol „ušitý“ vyslovene schválne, kedy sa bežalo po lesnej ceste, ktorá bola pre bežcov priaznivejšia. Hoci sa bežalo cez les a bez obecenstva, nikomu to neprekážalo. O to vrúcnejšie bežcov potom vítali v dedine. Medzi divákmi boli všetci - starí, mladí, domáci aj cudzí. Pozrieť sa prišli aj staré 70-ročné babičky. ( kliknite pre zobrazenie clého článku (182.71 kB)).

Od 40. ročníka musela byť trať zmenená z dôvodu uzavretia lavice ponad rieku Orava pre zlý technický stav a viedla ulicami obce Žaškov. Odbehlo sa na nej celkom 10 ročníkov (40. - 49.).