Odoslať stránku e-mailom

Navigácia

Obsah

22.4.2021 - Deň zeme - urob pre ňu niečo

Typ: ostatné
22.4.2021 - Deň zeme - urob pre ňu niečo 1Vzdajme úctu našej Zemi aj malým gestom, akým napríklad môže byť aj to, že do práce pôjdeme autobusom, pešo, na bicykli namiesto auta, zodvihneme zo zeme na ulici, či v prírode nejaký odpadok.

SVETOVÝ DEŇ ZEME sa začal oslavovať v roku 1970 ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Už 50 rokov si tak pripomíname, že 22. apríl je venovaný našej planéte. Deň Zeme je medzinárodne motivovaný sviatok, ktorý nám pripomína našu závislosť na zemských zdrojoch a upozorňuje nás na dopady ľudskej činnosti na životné prostredie. Je nepochybné, že na plnohodnotný a zdravý život potrebujeme kvalitné životné podmienky. Nie všetci ich však máme. Niektorí obyvatelia pociťujú nedostatok pitnej vody. Niektorí žijú v mestách zamorených smogom z fabrík a dopravy. Iných sužujú prírodné katastrofy. Ľadovce sa už roky topia a oceány sú plné platového odpadu.

Tento rok je výzva Dňa Zeme obzvlášť naliehavá, pretože sa koná v tieni celosvetovej pandémie ochorenia COVID-19. Jej dopady sa prejavujú v mnohých sférach nášho života. Ľudia v rôznych častiach sveta sú vystavovaní bezprecedentnému obmedzeniu pohybu a aktivít, ktoré boli bežnou súčasťou ich dní. Letecká preprava, jeden z najväčších prispievateľov k produkcii skleníkových plynov, takmer prestala existovať. Podobne aj výroba mnohých tovarov a poskytovanie celého radu služieb. Náš konzumný spôsob života sa zásadným spôsobom obmedzil. Jednoducho to vyzerá tak, akoby sa príroda sama postarala o to, aby sme sa zastavili a zamysleli nad dôsledkami nášho konania.

Tento deň zvykne byť aj pripomienkou toho, aké dôležité je starať sa o čistotu nášho bezprostredného okolia, aké dôležité je predchádzať vzniku odpadu, jeho separovanie, či výsadba zelene. Zároveň by nás mal však upozorňovať aj na to, aké životne dôležité je naše spotrebiteľské správanie. To, čo nakupujeme a koľko toho nakupujeme. Spôsob, akým cestujeme a ako často cestujeme. Koľko vody, palív a energie spotrebúvame. To všetko sa odráža v stave, v akom sa naša planéta v súčasnosti nachádza.

Tento rok si však obzvlášť intenzívne pripomíname aj to, že všetko v našich životoch je pominuteľné a nič z toho by sme nemali považovať za samozrejmosť. Naše osobné zdravie i zdravie našej planéty nie sú výnimkou.

Staňte sa preto aj Vy stúpencami zdravého spôsobu života a podporovateľmi aktivít na  zlepšenie životného prostredia na planéte Zem. Tá je široko-ďaleko jedinou planétou, na ktorej je rozvinutý život.

Ak chceš/te urobiť dobrý skutok,  napr. pozbierať odpad v niektorej časti obce pri príležitosti Dňa zeme, príď na obecný úrad, poskytneme ti vrecia, rukavice..... Nakoľko stále platia určité opatrenia, nevyhlasujeme preto "hromadnú brigádu", ale môžete ísť v skupinke max. po 6 ľudí. Urobte fotky miest pred a po vyzbieraní, odpad sústreďte na 1-2 miestach, nahláste lokalitu, kde ste zbierali, aby sme to vedeli odtiaľ odviezť. 

Pre inšpiráciu kliknite aj na túto stránku: NIE SOM PRASA


Vytvorené: 22. 4. 2021
Posledná aktualizácia: 22. 4. 2021 09:38
Autor: Správca Webu